Shortsy

Ala ma teczkę. Z pokoju zabaw do sali konferencyjnej.

March 12, 2024

W teczce Ala nosi uczucia i myśli, z którymi nie mogła obcować, gdy była bardzo mała. Jej mama była wtedy bardzo przygnębiona, a tata częściej chodził na treningi i dużo pracował.

Ponieważ bliskiemu otoczeniu Ali zabrakło obecności i wrażliwości, by pomóc jej w obcowaniu z naporem uczuć, świat dla Ali stał się miejscem raczej niebezpiecznym i pozbawionym łagodności. Gdy Ala dorosła, znalazła wreszcie organizacje (sztywne poglądy, religię, wielką korporację), które wydawały jej się na tyle silne, by zlikwidować kruche poczucie wartości i lęk.

Niestety, przechowywanie wczesnodziecięcych,  niezrozumiałych uczuć i myśli w teczce (poza umysłem) nie pozwala na ich oswojenie i przekształcenie w cierpienie, które byłoby znośne. Dlatego nieświadome przygnębienie, żal i pomieszanie Ala przekazuje innym w sposobie kontaktowania się. Jednak otoczenie reaguje inaczej, niż troskliwi rodzice małego dziecka, więc Ala ma wrażenie, że inni jej nie lubią i nie cenią.

Ala znajduje jednak ekwiwalent miłości i poczucia bezpieczeństwa w postaci pieniędzy i prestiżu. Otworzyła też konta w mediach społecznościowych i sprawdza jak jej idzie. Trzymamy kciuki za Alę. Wierzymy, że intuicja popchnie ją do szukania pomocy.

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły

Autorzy

Shortsy

Dywanowy stan głowy

Shortsy

Żadna praca nie hańbi. Zwłaszcza praca nad sobą.

Shortsy

Relacja z piersią jako złoty standard

Shortsy

Ala ma teczkę. Z pokoju zabaw do sali konferencyjnej.

Kultura

Dlaczego w święta i Sylwestra towarzyszy nam odczyn depresyjny?

Kultura

Gdzie się podziały magia i seks? Historia zaskakującej przemiany tęczowej flagi.

Psychoanaliza

Co to znaczy surowe sumienie?

Psychoanaliza

Pozakliniczne zastosowania psychoanalizy

Psychoanaliza

Jak funkcjonuje umysł (także w kontekście wyborów do parlamentu RP)?

Psychoanaliza

Poznaj siebie (niechętnie)

Umów wizytę